Calculation Sample Questions

 

How much Lidocaine is required to prepare 1 : 1000, 30 cc of solution of Lidocaine?

a. 10 mg
b. 0.03 mg
c. 30 mg
d. 300 mg


  View Answer

1. (c) 1: 1000 generally interprets as 1 gm in 1000cc solution. The amount of lidocaine in 30cc of 1:1000 solution can be calculated as follows:

= 30 x 1/1000 = 0.03 gm = 30 milligrams.


close
 

2. How many cc of 75 % alcohol should mix with 10 % of 1000cc alcohol to prepare 30% of 500cc alcohol solution?

a. 346.16 cc
b. 234.43 cc
c. 153.84 cc
d. 121.12 cc


  View Answer

2. (c) To solve this type of problem, we need to use alligation method.

75 20 (75%)

30

10 45 (10%)

Total parts 65 (30%)

To prepare 65 (30%) 20 parts (75%) need

To prepare 500 (30%) ?

= 500 x 20/65 = 153.84cc (75%) alcohol

If we mixed 153.84 cc of 75% alcohol with 346.16cc [500cc - 153.84] of 10% alcohol, then we can get 500cc of 30% alcohol solution.


close
 

3. If 60 gm of 1% hydrocortisone is mixed with 80 gm of 2.5% of hydrocortisone, what is the % of hydrocortisone in final mixture?

a. 2.2 % w/w
b. 1.85 % w/w
c. 0.25 % w/w
d. 1.75 % w/w


  View Answer

3.(b) Amount of Hydrocortisone in 60 gm, 1%

= 60/100 = 0.6 gm of hydrocortisone.

Amount of hydrocortisone in 80 gm, 2.5%

= 80 x 2.5/100 = 2 gm hydrocortisone

% amount of hydrocortisone in final mixture

= 100 x 2.6 (2gm + 0.6gm)/140 (80gm + 60gm)

= 1.85% w/w.


close
 

4. If 1000 tablets of Risperdal 1 mg cost $ 2250 and % mark up on prescription is 20, what would be the retail price of 30 tablets?

a. $ 150
b. $ 17
c. $ 500
d. $ 81


  View Answer

4. (d) 1000 tablets of Risperdal 1mg cost $ 2250. The % mark up on prescription is 20%.

Therefore retail price of 1000 tablets would be:

= 120 x 2250/100 = $ 2700 ** For each $ 100 cost = $120 retail cost**

Price for 30 tablet would be:

= 30 x 2700/1000 = $ 81


close
 

5. If the ratio of ionized to unionized species of drug is 103 and PKa = 2.2, what is the PH of the solution?

a. 2.2
b. 0.8
c. 5.2
d. 3.0


  View Answer

5. (c) A pH of the solution can be found by the following formula:

pH = pKa + log ionize/unionize

= 2.2 + log 103

= 2.2 + 3

= 5.2


close
 

6. If dropper is calibrated to deliver 325 mg of iron sulfate in 0.6 cc and adult dose of drug is 325 mg , what is the dose of a drug in cc for a 15 months-old infant?

a. 1.2 cc
b. 0.3 cc
c. 0.06 cc
d. 0.01 cc


  View Answer

6. (c) 0.06cc. According to Fried’s rule:

= age in months/150 x adult dose

= 15 x 325/150 = 32.5 mg

The dropper is calibrated to deliver 325 mg of Iron sulfate in 0.6 cc, therefore:

= 0.6 x 32.5/325 = 0.06cc


close
 

7. If the dose of a drug is 10 mg/kg/day, how many 250 mg/100cc ready infusion-bags require to fill above order? Patient's weight is 156 lbs.

a. 1 bag
b. 2 bags
c. 3 bags
d. 5 bags


  View Answer

7. (c) Patient weight is 156 lbs, therefore weight in Kg would be 156/2.2 = 70.9 kg

A normal therapeutically recommended dose of drug is 10mg/kg/day, therefore dose in above patient

= 10 x 70.9

= 709 mg

Each ready-infusion-bag contains 250 mg of drug, so number of bags require to fill order would be:

= 709/250 = 2.83 = 3 bags.


close
 

8.How much of atropine is required to prepare 240cc in such way that when 1 teaspoonful of the solution is diluted to 1 pint gives 1 in 500 solution?

a. 2.25 gm
b. 46.08 gm
c. 35.15 gm
d. 25.35 gm


  View Answer

8. (b) To solve this kind of problem, we must first find out the amount of drug present in final solution.

Amount of atropine in 1 pint, 1 in 500 soln.

= 480 x 1 /500= 0.96 gm of atropine.

Now, 0.96 gm of drug must be present in 1 teaspoonful of drug solution, therefore we can say:

5cc (1 teaspoonful) contains 0.96 gm

240cc solution requires ?

= 240 x 0.96/5 = 46.08 gm of atropine.


close
 

9. How much sodium bicarbonate powder is required to prepare 240cc of 0.10 N solution of sodium bicarbonate? a. 1.35 gm
b. 3.25 gm
c. 4.81 gm
d. 2.016 gm


  View Answer

9. (d) Gram equivalent weights of solute in 1 liter of solution is defined as normality, therefore 1N solution of sodium bicarbonate will contain 84 gms in 1000 cc. We want to find quantity of sodium bicarbonate in 240cc, 0.1 N solution:

1 N solution contains 84 gm

0.1 N solution contains ?

= 0.1 x 84 = 8.4 gms/1000cc.

240cc solution will contain:

= 240 x 8.4/1000 = 2.016 gm of NaHCO3


close
 

10. How many meq of Na+ are present in 0.9% 250cc normal saline solution? [Na+ = 23, Cl- = 35.5]

a. 23.12 meq
b. 15.17 meq
c. 53.15 meq
d. 38.46 meq


  View Answer

10. (d) An amount of sodium chloride presents in 250 cc of 0.9% NaCl,

= 250 x 0.9/100 = 2.25 gm NaCl

Total equivalents Na+ = weight in gm

equivalent wt

= 2.25/58.5 = 0.03846 equivalents


close
 

11. If the probability of success in Null hypothesis is 0.6, what is the probability of failure?

a. 0.3
b. 0.9
c. 0.6
d. 0.4


  View Answer

11. (d) The sum of probability of success and failure would be equal to 1 in Null hypothesis and can be expressed by following formula:

p + q = 1, where p = probability of success

q = probability of failure

q = 1 - p

= 1- 0.6

= 0.4


close
 

12. How many grams of cocabutter are required to dispense 12 suppositories of tannic acid each weighing 2 gm and contain 400 mg of tannic acid?

a. 21.23 gm
b. 18.67 gm
c. 14.12 gm
d. 13.25 gm


  View Answer

12. (b) We want to dispense 12 suppositories each weighing 2gm and containing 400mg of tannic acic:

Amount of coca butter = 2 gm x 12

= 24 gm

Amount of tannic acid = 0.4 gm x 12

= 4.8 gm.

Displacement value of tannic acid is 0.9, therefore:

= 4.8/0.9 = 5.33 gm of base will displace

4.8 gm tannic acid = 5.33 gm cocabutter

Amount of coca butter = 24 gm - 5.33 gm

= 18.67 gm


close
 

13. What is the "mode" or "median" of the following values?

120, 135, 140, 118, 175, 105, 115, 190

a. 135
b. 118
c. 127.5
d. 175


  View Answer

13. (c) Median or Mode is generally expressed as a middle value of experiment, if number of values are even, then average of middle values should be considered. To find median or mode of experiment data, one should first arrange the data in ascending or descending order.

In our example,

105, 115, 118, 120, 135, 140, 175, 190

= (120 + 135)/2 = 127.50


close
 

14. If the concentration of reactant M is half in a reaction that is third order in M, by what factor will rate of reaction change?

a. 1/8 times
b. 1/4 times
c. 8 times
d. 4 times


  View Answer

14. (a) The concentration of reactant M is half in a reaction that is third order in kinetic:

dx/dt = k (a-x) (b-x) (c-x)

= k (a-x)3 where a=b=c

= k (M)3

now M = M/2

= k (M/2)3

= 1 /8 k (M)3


close
 

15. What is the rate of constant after 90 minutes if the initial concentration of drug is 500mg/cc and 50mg/cc after 90 minutes? (First Order Kinetic)

a. 0.051 min-1
b. 0.025 min-1
c. 0.35 min-1
d. 0.86 min-1


  View Answer

15. (b) 0.025 min-1

For the first order kinetic,

K = 2.303/t x log Co/C

= 2.303/90 x log 500/50

= 2.303/90 x log 10

= 0.025 min-1


close
 

16. If the total body clearance of the patient is 2100cc/hr and hepatic clearance is 300cc /hr, what is the status of renal function in a patient?

a. Excellent
b. Normal
c. Moderately impaired
d. Severely impaired


  View Answer

16. (d) The status of renal function impairment can be expressed by creatinine clearance.

ClT = ClH + ClR

where,

ClT = Total body clearance

ClH = Hepatic clearance

ClR = Renal clearance

2100 = 300 + ClR

ClR = 1800 ml/hr

= 30 ml/min

The normal creatinine clearance generally lies between 80 to 120 ml/min. A creatinine clearance in patient is 30 ml/min which will be considered severely impaired.


close
 

17. How many grams of sodium chloride are required to prepare 250cc of 1% boric acid solution to isotonic with eye tears?

a. 250 mg
b. 325 mg
c. 991 mg
d. 1221 mg


  View Answer

17. (c) Blood serum freezes at 0.520 C, and all solutions having this freezing point are isotonic with blood serum. 0.9% sodium chloride have the same freezing point that of blood serum.

FP provides by 1% Boric acid = -0.29o C

FP of blood = - 0.52o C

FP (needed) by NaCl = (0.52-0.29)

= 0.23o C

Now as we know that FP provides by 1% NaCl would be -0.58o C therefore one can say,

For FP 0.58o needs 1 % NaCl

For FP 0.23o needs ?

= (0.23 x 1)/0.58 = 0.396 % NaCl

0.396 gm of NaCl/ 100cc.

The amount of NaCl needed for 250cc,

= (250 x 0.396)/100 = 0.991 gm NaCl = 991 mg


close




Free USA Shipping! No Minimum Order.
Free International Shipping! Over $200 or More.